Samochód rajdowy
Spółka (osoba prawna) zamierza kupić samochód rajdowy przeznaczony wyłącznie do udziału w zawodach sportowych (rajdach). Ma on stanowić narzędzie promocji (reklamy) firmy. Zostanie na nim umieszczone firmowe logo. Spółka posiada licencję sponsorską zatwierdzoną przez Polski Związek Motorowy, co podkreśla wykorzystywanie samochodu w celach promocji i reklamy.
Pracowników korzystających z samochodu rajdowego obejmie zakaz jego używania poza zawodami sportowymi lub zajęciami treningowymi. Auto zostanie zaliczone do środków trwałych.
Organ podatkowy przyznał, że stanowisko spółki w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od samochodu rajdowego oraz wydatków związanych z jego ubezpieczeniem i używaniem jest prawidłowe.
Licencja pilota
W związku z niestabilną sytuacją na rynku budowlanym podatnik rozszerzył swoją działalność gospodarczą o świadczenie usług transportu lotniczego towarów i osób, a także o usługi szkolenia w zakresie pilotażu. W tym celu rozpoczął cykl szkoleń, by uzyskać stosowne licencje. Zakłada, że nowe uprawnienia nabędzie w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Zastanawiał się, czy ponoszone w związku z tym koszty może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów. O rozstrzygnięcie tej kwestii zwrócił się jednak do organu podatkowego.
W ocenie organu podatkowego wydatki o których mowa – choć trudno je przypisać na ten moment do konkretnego przychodu – to jako mające związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, faktycznie poniesione i właściwie udokumentowane mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.