Doręczenia elektroniczne (e-Doręczenia) mają stanowić formę bezpiecznych doręczeń w internetowej komunikacji z urzędami. E-Doręczenie w uproszczeniu stanowi odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Celem ustawodawcy jest, by niebawem korespondencja nadawana przez podmioty publiczne miała wyłącznie postać elektroniczną. Aby do tego doszło, wprowadzony zostanie obowiązek korzystania z e-Doręczeń przez podmioty publiczne oraz określone podmioty niepubliczne, tj. przedsiębiorców i osoby wykonujące zawody zaufania publicznego.
Od 10 grudnia 2023 r. większość podmiotów publicznych będzie miała obowiązek posiadania adresu do doręczeń elektronicznych (ADE) oraz doręczania korespondencji wymagającej uzyskania potwierdzenia jej nadania lub odbioru. Korespondencja ta ma być doręczana z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego (PURDE).
Jeśli podmiot publiczny nie będzie mógł przekazać e-Doręczenia przy wykorzystaniu z tej usługi (bo np. osoba fizyczna nie ma adresu do e-Doręczeń), będzie musiał nadać korespondencję z wykorzystaniem publicznej usługi hybrydowej (PUH). Usługa ta oznacza, że urząd będzie przygotowywał e-korespondencję, która trafi na pocztę i tam będzie drukowana, pakowana automatycznie (maszynowo) i wysłana do adresata.